Sign In
 
İş Ortaklarımız
Bilgiye Erişim Çözümleri
 

Kurumsal Arama; kurum içerisinde yer alan tüm lokal dosyaların, portallerdeki dokümanların ve şirket ihtiyaçları çerçevesinde en çok kullanılan web sitelerinin indekslenmesi yoluyla, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda ilgili dokümanlara tek bir yerden, tek bir arama ile ulaşılmasına imkan vererek, kurumsal bilginin en verimli şekilde kullanımını sağlayan ve zaman kaybını önlemeyi amaçlayan bir teknolojidir.
Bütün bu özellikler sağlanırken, kurum içerisindeki hiyerarşi göz önünde bulundurularak yetki sınırlandırması yapılabilmekte ve her kullanıcının sadece görmeye yetkili olduğu dokümanlara ulaşabilmesi, yetkisi dışındaki içeriklere ulaşmaması sağlanabilmektedir.

FAST ESP herhangi bir platforma arama ve filtreleme hizmetlerini sunabilen entegre bir yazılım uygulamasıdır. FAST ESP yapılan arama sonucunda, kullanıcıya en doğru bilgiyi en etkin biçimde sunan, dağıtık mimaride çalışabilen bir yazılım uygulamasıdır. FAST ESP gerçek zamanlı aramayı, gelişmiş dilbilimini ve zengin içerik sağlayıcı desteğini geniş ürün yelpazesinde sunar.
Genel olarak FAST ESP aşağıdaki yetkinlikleri sağlar,

  • Web sitelerine, dosya sistemlerine,  uygulama spesifik içerik kaynaklarına veya uygulama geliştirme ara yüzü (API) aracılığı ile özel yazılımlarda ki içeriklere ulaşmayı destekler.
  • Bütün içeriği, yerel doküman sunumuna dönüştürür ve arama verisini sağlar.
  • Dokümanları analiz ve işlemlerden geçirerek gelişmiş ilgi/ilişki altyapısını kurar.
  • Dokümanları indeksler ve aranabilir hale getirir.
  • Arama sorgularını dokümanlar üzerinde çalıştırır.
  • Arama yapıldığında sonuç verisini kullanıcıya sunar.
  • Arama sonuçlarına, algoritmalar ekleyerek yada iş kuralları tabanlı sıralama özelliği katar.
  • Arama sonuçlarını gelişmiş navigasyon özellikleriyle sunar.


Önemli Özellikler arasında,FAST ESP, indekslenmesi için verilen içerik sağlayıcısında ki dataları alarak yapısal hale dönüştürüp, aranılabilir data haline getiren bir platformdur. FAST’in öncelikli görevi yapılan indeksleme ile belirtilen navigator ve “keyword”leride kullanarak, arama sonucunda doğru dataya ulaşılmasını sağlamaktır. Doğru data elde edildikten sonra, bu datanın kullanıcıya nasıl sunulacağı, web ara yüzü geliştirme prosesi olup FAST süreçleri dışındadır. FAST yapılan aramaya göre doğru datayı ve navigatorleri sağlayan bir teknolojidir.
Veri Yakalama; FAST ESP Herhangi bir kaynaktan (Veritabanı, Web Sayfası, Doküman Yönetim Sistemi, Dosya Sistemi) veriyi yakalayabilme yeteneğine sahiptir.
Veri Analizi; İçerik sağlayıcılarından elde edilen verinin türüne, boyutuna, oluşturulma tarihine göre çeşitli analizini yaparak kendi içerisinde belirlediği kurallara göre veriyi indekse hazır hale getirebilmektedir.
Veri İndeksleme; Elde edilen ve analizi yapılan veriyi, aranılabilir yapıya dönüştürür.
Arama Sonuçlarını Sınıflandırma; Kullanıcının yazdığı metine göre arama sonuçlarını sınıflandırılmış biçimde kullanıcıya sunar.
Anlamsal Eşleştirme; İndekslenen bilgi ile kullanıcı sorgusunu anlamsal olarak eşleştirir.
Arama Sonuçlarının Sunumu ve Kontrolü; Sağlanan SDK ile “custom” uygulamalarla entegrasyonu sağlanır. Böylelikle istenilen şekilde arama sonuçları sunulabilir.

İçerik Kaynakları
Dosya Sistemi: 400+ Dosya Türünü Destekler.
Dokuman ve İçerik Yönetim Sistemleri: Sharepoint Server, Lotus, Documentum, Vignette vb.
RMDBS: SQL Server, Oracle, Sybase, MySql, DB2.
Web Crawler: Web siteleri ve RSSler.
Connectors: SAP, ESCENIC

Dil Desteği; Gelişmiş Türkçe Dil Desteği yer almaktadır.
Kullanım Alanları; İç Uygulamalar: Araştırma Portalleri, Dokuman Yönetim Sistemleri, Veri tabanları, Federasyon Ağları, Dosya Sistemleri.
Müşteri Uygulamaları: e-Ticaret, Sınıflandırmalar, İçerik Portalleri vb.

Entegrasyon ve Geliştirme Araçları;Content SDK ve Search SDK kullanılarak ilgili platformlara entegrasyon yapılabilir.
Audio & Video Search;FAST ESP ile kayıt altına alınan ses ve video dosyaları “speech to text” teknolojisi kullanılarak video ve ses dosyalarının belli bölgeleri tag’lenecek ve daha sonra  indekslenerek aranabilir hale gelecektir.
Trendler;FAST ESP Federated Search, Semantic Search gibi endüstri standartlarını, Linguistics, Taxonomy (Konu, içerik ve davranış biçimine göre),Synonym, AntiPhareses gibi yeni ve güçlü teknolojileri desteklemektedir.

Proline Bilişim Sistemleri ve Ticaret A.Ş. , kurum ihtiyaçlarınızı analiz etmekte ve kurum kaynaklarının en efektif şekilde kullanılması için konusunda uzman kadrosu ile profesyonel çözümler üretmektedir.

PROLINE YERİ ve ADRESİ
İstanbul Merkez
Şerifali Mah. Beyan Sokak.
No:66 34775
Ümraniye - İSTANBUL
Tel: +90 (216) 528 62 00
Fax: +90 (216) 528 63 00

Ankara Bölge Müdürlüğü
Mustafa Kemal Mah.
2123. Cadde No:2-D
Cepa Ofis Kule Kat:3 No:304
06530 Çankaya - ANKARA
Tel: +90(312) 265 07 00
Fax: +90(312) 265 07 03

Proline Katar
P.O. Box 12481
Al-Sadd
Doha - KATAR
Tel: (+974) 4450 2555
Fax: (+974) 4450 2666
Proline Pakistan

3rd Floor, 109 W
Sardar Begum Plaza,
Blue Area

İslamabad - PAKİSTAN

Tel: +92 51 2348516
Fax: +92 51 2348520
Veri Depolama Bilgiye Erişim Çözümleri