Navigate Up
Sign In
 
İş Ortaklarımız
Türkiye'nin Elektronik Pasaport Projesinde Proline İmzası.
 
 

İhtiyaç :


Toplamda 190 üye ülkesi olan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin de üyesi olduğu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO - International Civil Aviation Organisation) tarafından alınan tavsiye kararı uyarınca çalışmalarına başlanan elektronik pasaport'lar (e-pasaportlar) ülkemiz için son yılların en önemli projelerinden biri niteliğindedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin Avrupa Birşiği ile uyum sürecinde de önemli bir kademe teşkil eden yeni e-pasaportların projelendirilip hayata geçirilmesi ihtiyacı bulunmaktaydı.

 

 

Türkiye Cumhuriyeti, bu ihtiyaçtan hareket ile;
Pasaportların güvenlik özelliklerini artırmak,
Yolcu kimliğini kolay ve güvenli bir şekilde tespit etmek,
Kimlik hırsızlığı ve belge tahrifatının önüne geçmek,
Seyahatlerin daha süratli ve kolay hale getirilmesini sağlamak,
Yurt dışındaki hudut kapılarında vatandaşların daha hızlı ve kolay hizmey almasını sağlamak,
Sınır geçişlerindeki isim benzerliğinden kaynaklanabilen gecikmelerin önüne geçmek,
ICAO'ya olan taahhüdünü yerine getirmek üzere 4 farklı tipte olan (Umuma mahsus, hususi, hizmet ve diplomatik tip) e-pasaportların uygulamasına geçme kararı almıştır.

Çözüm:
T.C. Dışişleri Bakanlığı önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti e-pasaport projesinin hayata geçirilmesi aşamasında ihtiyacı karşılayacak çözümleri sunmak ve entegre etmek üzere Proline seçildi.
Proje hedef süresinin kısıtlı olması ve birbirleriyle entegre çalışması gereken fazla sayıda sistem olması nedeniyle hiç vakit kaybetmeden gerekli analizler yapıldı. Elektronik kimlik gibi güvenli elektronik dokümanlar olarak bilinen eID ve biyometrik çözümler üzerinde bulunan uzmanlığı 3 yılı aşkın bir süredir hızla artan Proline, donanımsal ve yazılımsal tüm ihtiyaçları belirleyerek sistem analizi çalışmalarına başlandı.
Çok kısa bir süre içinde Ankara'da Gölbaşı'nda proje ile birlikte yeni inşa edilen tanzim merkezinde kurulumlara başlandı. Tanzim sisteminin sıfırdan başlayarak kurulması sonrası, e-pasaport baskı sisteminin üzerinde ve sistem omurgası üzerinde çalışacak yazılımın ilk versiyonunun kurulumu tamamlandı.
Tanzim merkezi geneli toplamında 12 istasyon ile, e-pasaportlar üzerinde bulunan data sayfasının gelen müracata göre umumi, hususi veya hizmet pasaportu olarak kişiselleştirilmesi, lamine edilmesi ve ardından yonganın tüm bu bilgiler ile kişiselleştirilerek içerisine biyometrik resmin konulması ile salt okunur duruma getirilme işlemleri yapılmaktadır. Kişiselleştirme sürecinin ardından her bir e-pasaportun tek tek kontrol edildiği ve 12 istasyondan oluşan kalite kontrol birimi her gün yaklaşık olarak sekiz bin e-pasaport için kontrol işlemini gerçekleştirmektedir.
Fayda:
Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün tavsiye kararına uyularak makinede okunabilir pasaportların üretimine 1 Haziran 2010 tarihi itibariyle başlanmıştır.
Biyometrik, yani yongalı e-pasaport ile data sayfasında bulunan bilgilerin yonga içerisinde saklanmasıyla yüksek güvenlik seviylerine erişilmiştir.
Eski tip pasaportların aksine, yeni pasaportların makinede okunabilmeleri ile daha hızlı ve doğru bilgi akışı sağlanmıştır.
Biyometrik fotoğraf ve hayalet fotoğraf gibi data sayfası üzerinde bulunan güvenlik özellikleri ile birlikte değerli bir evrak olan e-pasaportlar daha da güvenli hale getirilmiştir.
Seyahat eden yolcunun kimliğinin güvenli bir şekilde saptanması sağlanmış ve aynı zamanda kişisel bilgilerinin korunması BAC (Basic Access Control) sistemi ile güçlendirilmiştir.
ICAO standartlarına uyum sağlanmıştır.
Daha iyi hizmet için pasaport verme sürecinin modernizasyonu ve optimizasyonu sağlanmıştır.
Yolcu kimliğini kolay ve güvenli bir şekilde tespit edilmesi sağlanmıştır.
Kimlik hırsızlığı ve belge tahrifatının önüne geçilmiştir.
Seyahatlerin daha süratli ve kolay hale getirilmesini sağlanmıştır.
Yurt dışındaki hudut kapılarında vatandaşların daha hızlı ve kolay hizmey almasını sağlanmıştır.

Proline eID & Biyometrik Çözümler Uzmanlığı
Proline'ın elektronik kimlik gibi güvenli elektronik dokümanlar olarak bilinen eID ve biyometrik çözümler üzerinde bulunan uzmanlığı 3 yılı aşkın bir süredir hızla artmaktadır. Özellikle Avrupa ve çevresindeki ?security documents? ve ?security printing? içerikli tüm etkinliklikleri takip eden Proline, konu ile ilgili olabilecek ISO/IEC, ANSI/NIST, FBI/IAFIS, ICAO gibi tüm standart koyucuları yakın olarak izlemekte ve bu organizasyonların gerçekleştirdiği seminerlere katılım sağlamaktadır.
Standartlara ve pazara olan yakınlığı ile 2 yıldır kendi biyometrik laboratuvarına sahip olan Proline, bu kapsamda akıllı kartlar ve parmakizi uygulamaları üzerine kendi yazılımını geliştirmiş, oluşturduğu uzman kadrosu ile yeni projeleri sırtlamış ve halihazırda yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarını da sürdürmektedir.
Biyometrik çözüm ve güvenli elektronik dokümanlar alanında çözüm ve hizmet üreten dünya devleri ile yakın ilişkilere sahip olan Proline, bu birikimini en iyi şekilde ülkemizin e-Pasaport projesi kapsamında göstermiş ve projenin 3 ay gibi çok kısa bir sürede devreye alınmasında üstün gayretler sarfetmiştir.
Tahmin edileceği üzere, bir ülkenin pasaportunun üretilmesinde olabilecek tüm yan elemanlar ile güvenli elektronik doküman kavramını ve mevzuatını anlayarak, tüm çözüm sağlayıcılar ile aynı dili konuşabilmek büyük bir önem arzetmektedir ve Proline da bu görevi sürecin en başından sonuna kadar başarıyla üstlenmiştir. 

ICAO Hakkında
Birleşmiş Milletler'e bağlı 1947 yılında kurulmuş bir örgüt olan ICAO, merkezi Kanada Montreal'de olan bir organizasyondur.
 
Uluslararası sivil havacılığın güvenli ve düzenli bir şekilde büyümesini sağlayan ICAO, elektronik dokümanlar olarak bilinen e-Pasaportlar ve e-Vizeler gibi elektronik seyahat belgelerini kapsayan mevzuatları koymak ve yürütmekle de yükümlüdür. Bu bağlamda, Makinada Okunabilen Seyahat Dökümanları (MRTD - Machine Readable Travel Documents) olarak bilinen ve ICAO organizasyonunda önemli bir yere sahip olan bölümün tüm seminerleri ve yayımları Proline tarafından uzun zamandır takip edilmektedir. Öyle ki, Proline, bu yıl Kanada'da altıncısı düzenlenecek olan Symposium and Exhibiton on ICAO MRTDs, Biometric and Security Standards konferanslarına adını yazdıran ilk Türk kurumsal firmasıdır.

 

PROLINE YERİ ve ADRESİ
İstanbul Merkez
Şerifali Mah. Beyan Sokak.
No:66 34775
Ümraniye - İSTANBUL
Tel: +90 (216) 528 62 00
Fax: +90 (216) 528 63 00

Ankara Bölge Müdürlüğü
Mustafa Kemal Mah.
2123. Cadde No:2-D
Cepa Ofis Kule Kat:3 No:304
06530 Çankaya - ANKARA
Tel: +90(312) 265 07 00
Fax: +90(312) 265 07 03

Proline Katar
P.O. Box 12481
Al-Sadd
Doha - KATAR
Tel: (+974) 4450 2555
Fax: (+974) 4450 2666
Proline Pakistan

3rd Floor, 109 W
Sardar Begum Plaza,
Blue Area

İslamabad - PAKİSTAN

Tel: +92 51 2348516
Fax: +92 51 2348520
Başarı Hikayeleri Türkiye'nin Elektronik Pasaport Projesinde Proline İmzası.