Sign In
 
İş Ortaklarımız
Başarı Hikayeleri
 
TPAO Başarı Öyküsü.
 
tpao_logo.jpg

"Yüksek hesaplama işlemlerimizin artması üzerine mevcut sistemlerimizi yenileme ihtiyacı hissettik. Kullanmakta olduğumuz cihazları yeni versiyonlarıyla yenilemeyi düşünürken Proline'ın tavsiyesiyle Blade sistemlerini tercih ettik. Kurulan cluster yapısı sayesinde tek elden yönetilebilen bir hesaplama sistemine sahip olduk. Daha hızlı ve daha fazla kapasite ile çalışan bu yeni sistem sayesinde, maliyetlerimizi düşürme imkânı da bulduk."
H. Cihan Aytüre
TPAO Arama Daire Başkanlığı Teknik Danışmanı
 
TPAO Hakkında
Türkiye Petroller Anonim Ortakligi (TPAO), milli petrol şirketi olarak Türkiye'de kamu adına hidrokarbon arama, sondaj, üretim, rafineri ve pazarlama faaliyetlerini yürütmek amacıyla 1954 yılında kuruldu. 1983 yılına kadar entegre bir petrol şirketi olarak aramadan üretime, rafinajdan pazarlama ve taşımacılığa kadar pek çok alanda faaliyet gösteren TPAO, bugün sadece arama, sondaj ve üretim alanlarında çalışıyor.

Türkiye'nin sürekli artan ham petrol ihtiyacının öncelikle kendi öz kaynaklarımızdan karşılanmasını hedefleyen TPAO, 2004 yılında yenilediği vizyonu ve misyonu doğrultusunda ülkemizin aranmamış basenleri ve özellikle denizlerimize yöneliyor. Gerçeklestirdiği yoğun arama yatırımm faaliyetleriyle yurtiçinde ve dışında büyük bir sıçrama yapan TPAO'nun günlük petrol üretimi 70.000varil petrol esdeğerine ulaşıyor.Bunların yanı sıra, ülkemizin toplam 1,6 milyar m3 kapasiteli ilk yeraltı dogal gaz depolama projesi olan Silivri Dogal Gaz Depolama Tesislerini devreye almayı ve depolama kapasitesini 3 milyar m3'e artırmayi planlayan TPAO, bugün Azerbeycan, Kazakistan, Libya, Türkmenistan, Suriye, Irak, Misir, Rusya, Gürcistan ve Brezilya'ya yönelik yoğun iş geliştirme faaliyetleri sürdürüyor.

Bir Bakışta TPAO Çözümü
TPAO'nun projeyi Proline'a ihale etmesiyle başlayan ve yaklaşık 4 ay gibi kısa bir sürede gerçeklestirilen proje Proline ve TPAO uzmanlarından oluşan 10 kişilik bir ekip tarafından hayata geçirildi. Proje kapsamında TPAO'da ilk olarak ürün seçimi ve konfigürasyon çalışmaları yapıldı. Daha sonra ise TPAO'nun mevcut sunucuları ikincil önemli işleri çalıştırmak üzere konumlandırılıp, proje kapsamında çözülmesi istenen hesaplamalar için HP ProLiant Blade 460c cluster sunucular kullanıldı. Toplam 69 adet HP ProLiant Blade 460c cluster yüksek performanslı sunucu bilgisayarın kullanıldığı projede, eski cihazların yeni kurulan sistemle uyum sağlamasına da özen gösterildi. Türkiye'deki "Ticari ilk geniş kapsamlı HPC (Yüksek Başarımlı Hesaplama Sistemi) projesi" olma niteligini de taşıyan projede ayrıca HP ProLiant ML350 G5 yedekleme, HP ProLiant DL385 g2 yüksek kapasiteli hesaplama veHP ProLiant DL360 G5 blade yönetim sunucuları da kullanıldı. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda TPAO'nun mevcut ağ altyapısı da yeni sunuculara göre projelendirilerek yeniden kuruldu.

Hesaplama sisteminin kolay yönetimi için de HP Cluster Management Utility (CMU) yazılımı tercih edildi. HP Cluster Utility Management yazılımı sayesinde, tüm hesaplama sunucularına tek bir işletim sistemi imajının otomatik olarak yüklenmesi, sistemin tek bir noktadan yönetilmesi ve performansın online olarak izlenmesi sağlandı. Böylece TPAO, hesaplama kapasitesini artırmanın yanı sıra iş süreçlerini de hızlandırmış oldu.

Kurulan cluster yapısı sayesinde de TPAO, bakım ya da modifikasyon işlemleri nedeniyle bir cihazın sistem dışı kalması halinde bile iş süreçlerinde herhangi bir aksaklıkla karsılaşmayacak.
TPAO, tek elden yönetim sağlayan sistemle birlikte cihazların tek tek yönetme ve güncelleme gerekliliğinden de kurtulmuş oldu.
Hedef
•Mevcut hesaplama sisteminin altyapısnı yenileyerek işlem kapasitesinin artırılması.
•Büyüyebilir ve ölçeklenebilir bir sistem ile gelecekte gerçeklestirilecek yatırımlara zemin hazırlamak.

Yaklaşım
•Proje faliyetleri ile mevcut iş planınınn bir arada yürütülmesiyle üretim sürecinde herhangi bir kesinti yasanmaması.
Teknoloji•Proje kapsamında TPAO hesaplama sistemini HP Blade sistemleri ile yeniledi.
•Sistemin tek elden yönetilmesini sağlamak için HP yazılımları kullanıldı.
•TPAO'nun mevcut ağ erişimi altyapısının ile hesaplama sistemindeki mevcut cihazların yeni sistemle uyumlu çalışmaları sağlandı.
 
Fayda
•TPAO, hesaplama işlemlerinin hızını 10 kat artırdı.
•TPAO, büyümeye elverişli ve kurumsal çeviklik sunan bir hesaplama sistemine sahip oldu.
•TPAO'ya ertesi gün müdahale ve 7/24 teknik destek garantisi verildi.

Bu proje sayesinde hem daha fazla veri işleme imkânı bulduk hem de hız kazandık. Sistemlerimizi daha kolay yönetebilmek ayrıca, hata riskimizi de en az indirdi. Esneklik ve kolaylık sağlayan yeni sistemimizle sorunları kısa sürede içide tespit etme ve giderme fırsatı yakaladık. İş süreçlerimizi kesintisiz ve kolay bir hale getiren bu proje, günler hatta haftalar süren hesaplama işlemlerimizi saatler seviyesine indirdi. Proline uzmanlarının verdikleri destek ve bir telefon uzağımızda olduklarını bilmek bize ayrıca güven veriyor."
 
 H. Cihan Aytüre
 TPAO Arama Daire Başkanlığı Teknik Danışmanı
 
PROLINE YERİ ve ADRESİ
İstanbul Merkez
Şerifali Mah. Beyan Sokak.
No:66 34775
Ümraniye - İSTANBUL
Tel: +90 (216) 528 62 00
Fax: +90 (216) 528 63 00

Ankara Bölge Müdürlüğü
Mustafa Kemal Mah.
2123. Cadde No:2-D
Cepa Ofis Kule Kat:3 No:304
06530 Çankaya - ANKARA
Tel: +90(312) 265 07 00
Fax: +90(312) 265 07 03

Proline Katar
P.O. Box 12481
Al-Sadd
Doha - KATAR
Tel: (+974) 4450 2555
Fax: (+974) 4450 2666
Proline Pakistan

3rd Floor, 109 W
Sardar Begum Plaza,
Blue Area

İslamabad - PAKİSTAN

Tel: +92 51 2348516
Fax: +92 51 2348520
Başarı Hikayeleri TPAO Başarı Öyküsü.