Navigate Up
Sign In
 
İş Ortaklarımız
Başarı Hikayeleri
 
NAGECO LİBYA Yeni Hesaplama Merkezi.
 
nabico.jpg


NAGECO Hakkında
Nageco olarak bilinen North African Geophysical Exploration Company 1987 yılında Libya Ulusal Petrol Şirketi ve  Canada Batı Jeofizik şirketi ortak girişimi olarak kurulmuştur. Nageco 2008 yılı sonlarında %100 Libya Ulusal Petrol Şirketi haline gelmiştir.
 
Nageco en ileri uzmanlık ve ekipman kullanarak program dizayından saha işlemeye kadar kendisine ait 2 ve 3 boyutlu tam ve sismik veri toplama çözümü sunmaktadır.
 
Bir Bakışta NAGECO Çözümü
NAGECO’nun yeni hesaplama merkezi oluşturma planının yürürlüğe alınması ile Yüksek Performanslı bir hesaplama sistemine ihtiyaç duyan sismik analiz yazılımları için gerekli altyapıların dizaynı ve implementasyonu konusunda Proline ile birlikte proje geliştirildi.
 
Önce hesaplama merkezi kurulma hedefleri ve sağlaması planlanan faydalar masaya yatırıldı. Hedef performans değerleri belirlendi. Kullanılması planlanan yazılımların listesi çıkarıldı ve yazılım geliştirici firmalar ile iletişime geçildi. Her yazılımın ihtiyaç duyduğu hesaplama mimarileri ortaya konulup fiyat/performans olarak kurumun ihtiyacına cevap verebilecek yapı üzerine karar verildi.
 
Modüler ve genişleyebilir yapı hedeflerine ey uygun çözüm için HP Blade sunucu mimarisi kullanıldı. 1.faz için 16 adet Blade sunucu yüksek performanslı network teknolojisi olan infiniband kullanılarak cluster mimarisinde bağlandı.
 
Linux işletim sistemi üzerinde çalışan cluster yapısının yönetimi ve izlenme fonksiyonu için ayrıca bir yazılım katmanı entegre edildi. Hesaplama işlerinin doğru kaynaklarda çalışması ve planlanan zamanında sonuçlanması bu iş için özelleştirilmiş farklı bir yazılım katmanı ile sağlandı.
 
Sistemin hem donanım ve  hem yazılım bişenleri için güvenli uzaktan erişim tüneli açılarak hem sistemin hem de hesaplama yazılımların uzaktan destek verilmesi mümkün hale getirildi.
 
Sistemin birincil dereceden desteğinin verilmesi için Proline dışkaynak hizmetleri kapsamında belirlenen garanti süresi boyunca Proline sistem destek mühendisleri NAGECO tesislerinde görev almaktadır.
 
Hedef
Sahadan elde edilen farklı projelere sismik verilerin analizlerinin aynı anda ve hızlı bir şekilde tamamlanması
Daha detaylı analizlerin orta çıkarılması için ileride sahadaki sensor sayısını arttırmak gerekmektedir. Bu anlamda daha fazla hesaplama gücüne ihtiyaç duyulayacağı için büyüyebilir ve ölçeklenebilir bir sistem ile gelecekte gerçeklestirilecek yatırımlara zemin hazırlamak.
 
Teknoloji
Genişleyebilir bir yapı olması sebebi ile Blade Sunucu teknolojisi kullanıldı.
Sistem yönetiminin kolayca yapılması için yönetim yazılımı katmanı entegre edildi.
Kullanıcıların hesaplama altyapısını hızlı ve verimli kullanılması için mevcut network ağı revize edildi.
 
Fayda
Merkezileştirimiş  hesaplama sistemi ile bir anda birden projenin çalışması aynı anda tekbir sistem ile yapılabilir duruma geldi.
Merkezi bir sistem ile kaynakların verimli kullanılması sağlandı.
Daha fazla parameter sahip hesaplamalar 5 kata kadar daha hızlı analiz edilmeye başladı.

PROLINE YERİ ve ADRESİ
İstanbul Merkez
Şerifali Mah. Beyan Sokak.
No:66 34775
Ümraniye - İSTANBUL
Tel: +90 (216) 528 62 00
Fax: +90 (216) 528 63 00

Ankara Bölge Müdürlüğü
Mustafa Kemal Mah.
2123. Cadde No:2-D
Cepa Ofis Kule Kat:3 No:304
06530 Çankaya - ANKARA
Tel: +90(312) 265 07 00
Fax: +90(312) 265 07 03

Proline Katar
P.O. Box 12481
Al-Sadd
Doha - KATAR
Tel: (+974) 4450 2555
Fax: (+974) 4450 2666
Proline Pakistan

3rd Floor, 109 W
Sardar Begum Plaza,
Blue Area

İslamabad - PAKİSTAN

Tel: +92 51 2348516
Fax: +92 51 2348520
Başarı Hikayeleri NAGECO LİBYA Yeni Hesaplama Merkezi.